Załóż bezpłatne konto
DropSpot

Towary wyłączone z transportu - kurier DHL

 

Wydawałby się, że skoro możemy kupić wszystko w sieci oraz sprzedać, co tylko chcemy na aukcjach internetowych, to z przesyłką również nie będzie problemu. W praktyce okazuje się jednak, że zarówno różnego rodzaju przepisy, jak i rozporządzenia czy też wytyczne konkretnych firm kurierskich jasno określają, jakich towarów nie można wysyłać. Pomimo tego że kurier z założenia, jeśli nie będzie miał powodu, nie sprawdzi zawartości przesyłki, to transport rzeczy zabronionych może być niebezpieczny oraz narazić nas na dodatkowe koszty i nieprzyjemności.

 

Czego nie wkładać do paczki?

Lista towarów zabronionych i niebezpiecznych w transporcie DHL jest spójna przepisami iATA dla transportu lotniczego oraz ADR dla drogowego. Jeśli decydujemy się na wysyłkę materiałów niebezpiecznych, musimy określić, w jaki sposób przesyłka będzie przewożona oraz oczywiście odpowiednio ją przygotować. Dzięki temu przesyłkę objętą restrykcjami DHL w stanie nienaruszonym będzie w stanie dostarczyć do odbiorcy. W dużej mierze transport tego typu towarów zakazanych jest uzależniony od ich specyfiki, rodzaju usługi oraz przepisów, jakie w danym kraju obowiązują. Kluczem do wysyłki towarów niebezpiecznych DHL staje się więc kontakt z przewoźnikiem. W praktyce może się okazać, że na przykład zapakowanie perfum, elektroniki czy też dodatków do żywności jest już klasyfikowane jako przesyłka niestandardowa niezależnie od tego, czy są to rzeczy przeznaczone na użytek własnych czy w celach komercyjnych lub handlowych. Taki rodzaj przesyłki, szczególnie jeśli jest niewłaściwie zapakowana lub oznaczona, stanowi zagrożenie zdrowia i życia.

 

DHL towary zakazane

Poza tym istnieje cała lista tego, czego nie wolno wysyłać kurierem DHL. Przede wszystkim towary wyłączone z przewozu to odpady po rzeczach niebezpiecznych oraz broń i wszelkiego rodzaju amunicja i materiały wybuchowe (warto zwrócić uwagę, że zabroniona jest również wysyłka broni zabawkowej, pneumatycznej i wiatrówek). Poza tym DHL nie wolno wysyłać żywych zwierząt ani ludzkich szczątków czy prochów. Z przewozu wyłączone są części samochodowe i części karoserii. Poza tym kurierzy nie przewożą cennych towarów zakazanych takich jak drogocenne metale, gotówka i karty płatnicze oraz antyki czy biżuteria. Z tego samego powodu nie transportuje się towarów nielegalnych – narkotyków i innych środków psychoaktywnych. Jeśli masz wątpliwości, jakich towarów DHL nie przyjmie, najlepiej skontaktować się z przewoźnikiem, aby nie naruszać przepisów prawa pocztowego.

 

Zobacz też: