Załóż bezpłatne konto
DropSpot

Towary objęte restrykcjami oraz zabronione w obrocie międzynarodowym - kurier DPD

 

zabronione w transporcie międzynarodowym DPDZarówno bezpieczeństwo ludzi oraz innych przesyłek, jak i względy fitosanitarne i precyzyjne przepisy danego kraju sprawiają, że ilość towarów, których DPD nie przewiezie jest dość długa. Warto zwrócić uwagę, że kurier może odmówić przyjęcia paczki, gdy ta zawiera niedozwolone produkty, a na późniejszym etapie przesyłka może zostać komisyjnie zniszczona. Koniecznie trzeba zapoznać się z listą produktów zabronionych, by nie przysparzać sobie problemów.

Towary zabronione w transporcie kurierskim

DPD precyzyjnie określa te towary, które są zabronione w transporcie międzynarodowym. Kurier nie zabierze od nas przesyłki, która zawiera alkohol oraz banderole i środki zmieniające świadomość – czyli narkotyki. Poza tym DPD jasno określa zakaz przewożenia broni i jej części oraz amunicji. Nie dostarczymy drogą kurierską również cennych przedmiotów, czyli pieniędzy i ich ekwiwalentów (w tym także kart kredytowych i płatniczych), biżuterii, kamieni i metali szlachetnych. W tej kategorii towarów zabronionych przez DPD mieszczą się również dzieła sztuki w każdej postaci – na przykład obrazy czy rzeźby. Z powodów fitosanitarnych nie wolno wysyłać żywności, szczątków ludzkich, skór czy chociażby futer. Osobną kategorią są takie akcesoria samochodowe jak napinacze pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrznych. Poza tym nie wolno wysyłać innych towarów zabronionych przez prawo takich jak chociażby zakazane publikacje i materiały audiowizualne. 

Towary objęte restrykcjami

Ograniczenia co do możliwości wysyłania danych towarów lub też w zakresie ich ilości za pośrednictwem DPD są w dużej mierze związane z przepisami konkretnych krajów. Na liście produktów objętych restrykcjami znajdziemy przede wszystkim towary akcyzowe takie jak napoje alkoholowe, papierosy, tytoń. W tym wypadku ważna jest ilość dopuszczona do wolnego obrotu. Czyli na przykład dozwolone będzie wysłanie niewielkich ilości w ramach prezentu. DPD zaleca jednak zapoznanie się z wewnętrznymi przepisami danego kraju. Poza tym ograniczony jest przewóz lekarstw, farmaceutyków i kosmetyków oraz różnego rodzaju próbek medycznych oraz krwi. Restrykcjami objęte są również towary łatwopalne oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. DPD zwraca uwagę na transport paszportów i tablic rejestracyjnych oraz antyków i zegarków i podobnych im przedmiotów. 

Warto zapoznać się z wewnętrznymi przepisami kraju, do którego wysyłamy przesyłkę, a w przypadku wątpliwości koniecznie skontaktować się z nami

 

Zobacz również: