Załóż bezpłatne konto
DropSpot

Najczęściej zadawane pytania o tanie przesyłki kurierskie

 

1. Jak przygotować przesyłkę do transportu?

Paczka standardowa – zawartość musi być umieszczona w kartonie w kształcie prostopadłościanu, wolne przestrzenie w środku muszą zostać wypełnione, tak żeby zawartość była nieruchoma. Elementy kruche należy dodatkowo zawinąć w folię bąbelkową.

Paczka niestandardowa (spełniająca warunki wymiarowe niestandardu) - podobnie jak w przypadku paczki standardowej, musi być umieszczona w kartonie o kształcie prostopadłościanu. W przeciwnym wypadku kurier może odmówić odebrania przesyłki.

Przesyłki muszą być zabezpieczone w taki sposób aby nie uszkodzić zawartości, ale także innych przesyłek.

UWAGA! W przypadku przesyłek powyżej 31,5 kg należy zapewnić pomoc w załadunku i rozładunku.

Paleta standardowa – ładunek umieszczony na palecie 120x80 lub 60x80 nie może wystawać ani o centymetr poza obrys palety, musi być do niej trwale przymocowany (np. pasami) aby nie przesuwał się w transporcie. Elementy umieszczone na palecie muszą być suche, pozbawione olejów i płynów.

Paleta niestandardowa – ładunek wystaje poza obrys palety, jest do niej trwale przymocowany. Zawartość palety nie może się przesuwać, przewracać tak by nie uszkodzić innych przesyłek paletowych.

Zapraszamy na naszą stronę gdzie znajdują się poradniki dotyczące zapakowania i wysyłki nietypowych przesyłek np. roweru, skutera, maski i zderzaka, przesyłek dłużycowych itp.

 

2. Czy moja przesyłka jest ubezpieczona?

Tak, każda przesyłka nadawana za naszym pośrednictwem jest ubezpieczona w standardzie do kwoty 1000 zł.

 

 

3. Jakie są ograniczenia wagowe i wymiarowe przesyłek?

 

4. Czy mogę zapłacić kurierowi za przesyłkę?

Niestety nie, zamówienie należy opłacić podczas składania zamówienia. Bez opłaty zamówienie nie zostanie dokończone i nie wygeneruje się list.

 

 

5. Czego nie można wysyłać?

Przygotowując swoją przesyłkę, upewnij się, że nie znajdują się w niej zakazane przedmioty, takie jak m.in:

 • wyroby tytoniowe w jakiejkolwiek ilości,

 • alkohol w jakiejkolwiek ilości,

 • leki na receptę, narkotyki oraz inne substancje odurzające,

 • wyroby wilgotne, nieszczelne lub wydzielające wszelkiego rodzaju zapachy,

 • żywność (są wyjątki - zobacz szczegóły),

 • areozole oraz inne materiały łatwopalne, wybuchowe lub radioaktywne, substancje żrące,

 • noże (w tym noże kuchenne) oraz inne ostre przedmioty mogące wyrządzić szkodę osobom trzecim lub mieniu,

 • broń i amunicja, kamizelki kuloodporne,

 • substancje płynne, w tym: farby, kleje, zbiorniki, beczki, substancje ADR, środki czystości,

 • żywe rośliny i zwierzęta,

 • futra, skóry oraz produkty pochodzenia zwierzęcego,

 • szczątki ludzkie lub zwierzęce,

 • dzieła sztuki, antyki, szlachetna biżuteria, pieniądze, karty kredytowe lub płatnicze, zbywalne papiery wartościowe, banderole, certyfikaty itp.

Szczegółową listę znajdziesz w regulaminie wybranego Przewoźnika: DPD, DHL, Geis, UPS, Poczta Polska.

 

 

6. Czy w przesyłce może znajdować się żywność?

Obowiązuje bezwzględny zakaz wysyłki żywności szybko psującej się.

 

 

7. Czy mogę zrezygnować z zamówienia?

Tak. w celu rezygnacji ze złożonego zamówienia należy skontaktować się z biurem [email protected]. Środki z zamówienia dla zalogowanych klientów są zwracane na skarbonkę, natomiast dla niezalogowanych zwracane są na konto w ciągu 7 dni roboczych. Wpłata jest pomniejszana o prowizję 2% (prowizja Tpay.com) natomiast jeśli kurier DPD wykonał już pusty podjazd to po rezygnacji z zamówienia opata zostanie pomniejszona o koszt pustego podjazdu – zgodnie z cennikiem.

 

 

8. O której kurier odbierze przesyłkę?

W przypadku usług standardowych kurier może odebrać przesyłkę przez cały dzień.

W celu ustalenia dokładnej godziny odbioru najlepiej skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem podając nr zamówienia z prośbą żeby Infolinia połączyła się z kurierem i zapytała o której planuje odebrać przesyłkę. Niestety infolinia nie udostępnia numeru do kuriera odbierającego przesyłkę od nadawcy.
W celu uzyskania informacji o terminie odbioru przesyłki należy zadzwonić na infolinię odpowiedniego przewoźnika i podać numer zamówienia (który znaleźć można w szczegółach zamówienia). Numery telefonów do biur obsługi kurierów:

 • DHL: 426-345-345 
 • DPD: 225-775-555 
 • TNT: 227-717-171 
 • UPS: 222-030-321 
 • Geis: 222-122-800 

 

 

9. Popełniłem błąd w zamówieniu, jak mogę go poprawić?

Jeśli zamówienie nie zostało opłacone to należy raz jeszcze przejść przez wszystkie kroki zamówienia wpisując poprawne dane. Jeśli zamówienie zostało opłacone ale nie zostało jeszcze wydane kurierowi, prosimy o kontakt z biurem [email protected]. Natomiast jeśli zamówienie zostało już odebrane przez kuriera i konieczne będzie wydanie dyspozycji do przewoźnika – będzie się to wiązało z dodatkowym kosztem (zgodnie z cennikiem), w takiej sytuacji również prosimy o kontakt z biurem.

 

 

10. Zapłaciłem szybkim przelewem jednak nie otrzymałem listu przewozowego?

Jeśli w ciągu 30min nie dotarł do Państwa mail z listem, ani nie pojawił się w systemie (w przypadku zalogowanych) może to oznaczać błąd w zamówieniu albo Państwa bank nie obsługuje szybkich płatności. Prosimy o kontakt z biurem oraz wysłanie potwierdzenia przelewu na [email protected].

 

 

11. Dlaczego nie otrzymałem maila potwierdzającego zamówienie?

Prosimy o sprawdzenie czy został wpisany poprawny adres mailowy po stronie nadawcy oraz czy wiadomość potwierdzająca nie trafiła do spamu. Jeśli po upływie 30 min mail nie dotarł prosimy o kontakt z biurem [email protected].

W sytuacji gdy list nie wygenerował się z powodu braku płatności za faktury, prosimy o wysłanie potwierdzenia dokonania przelewu na [email protected].

 

 

12. Kurier nie odebrał przesyłki, co mam zrobić?

Jeżeli kurier nie odebrał przesyłki do godziny 18:00 w wybranym dniu należy ustalić nowy termin odbioru. w tym celu prosimy o przygotowanie numer swojego zamówienia i kontakt z biurem [email protected] lub poprzez formularz kontaktowy.

Powód nieodebrania przesyłki powinien być widoczny w statusie w narzędziu lokalizacji przesyłki(status może być aktualizowany z opóźnieniem).

 

 

13. Kiedy otrzymam list przewozowy i czy muszę go wydrukować?

Dla zalogowanych, list pojawia się w systemie od razu po przejściu wszystkich kroków i wyborze płatności. Natomiast dla niezalogowanych, list jest wysyłany mailem potwierdzającym złożenie zamówienia do 30 min po jego opłaceniu.

Warunkiem skorzystania z ceny ustalonej na etapie składania zamówienia jest wydrukowanie i przyklejenie otrzymanego listu przewozowego na przesyłkę. Jeśli kurier wypisze list ręczny zostaniecie Państwo obciążeni kosztem wypisania (zgodnie z cennikiem) oraz ewentualnych błędów związanych z wypisaniem ręcznie listu.

Jeśli nie macie Państwo możliwości wydruku listu, należy na etapie składania zamówienia zaznaczyć opcję wypisania listu przez kuriera (dostępna w DHLu).

Uwaga! Wyjątkiem od nakazu wydrukowania listu jest również skorzystanie z usług Geis Parcel – wtedy list nie generuje się, natomiast kurier przyjeżdża po odbiór następnego dnia roboczego z wydrukowanym listem (nie jest to usługa dodatkowo płatna).

Uwaga! Kurier DPD nie widzi poprawnych danych Adresata przesyłki, jeśli zostanie przez niego wypisany list ręcznie nie bierzemy odpowiedzialności za błędnie wpisane dane i doręczenie przesyłki do siedziby naszej firmy. Zgodnie z regulaminem przesyłka taka, po 30 dniach, może zostać zutylizowana.

 

 

14. Kiedy kurier odbierze moją przesyłkę jeśli złoże zamówienie dzisiaj?

Kurierzy odbierają przesyłki w dni robocze od pon do pt w godz. 8-18.00 Jednak kurier przejeżdżając trasę o określonych godzinach znajduje się w określonych miejscach i potem już tam nie wraca. O tym, czy zlecenie zostanie odebrane dnia następnego czy tego samego zostaniecie Państwo poinformowani po wygenerowaniu listu przewozowego, gdy kurier potwierdzi przyjęcie zlecenia.

 

 

15. Jak mogę śledzić przesyłkę?

Przesyłkę można zlokalizować wpisując na stronie przewoźnika nr listu przewozowego bądź numer zlecenia. Statusy na stronach przewoźników są aktualizowane z kilkugodzinnym opóźnieniem.

 

 

16. Przesyłka zaginęła, co teraz mam zrobić?

Aby rozpocząć poszukiwania przesyłki, Przewożnik musi otrzymać od nas jej dokładny opis. w tym celu prosimy o wysłanie nam mailowo informacji dotyczących przesyłki:

 • Rodzaj opakowania- czy było to pudełko, walizka, torba podróżna itp.?

 • Kolor opakowania i znaki charakterystyczne,takie jak logo, napis itp.

 • Czy na opakowaniu był umieszczony adres?

 • Czy opakowanie było oklejone taśmami firmowymi, folią stretch itp.?

 • Czy w przesyłce znajdowały się dokumenty z danymi, takie jak np. legitymacje, dyplomy, faktury itp.?

 • Co dokładnie było zawartością przesyłki?

Prosimy o podanie jak największej ilości szczegółów, gdyż zwiększą one szanse odnalezienia przesyłki.

Poszukiwania trwają najczęściej od 2 do 8 dni roboczych, jednak w wyjątkowych sytuacjach proces ten może się wydłużyć. Skontaktujemy się z Państwem niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedzi od Przewoźnika.

W przypadku odnalezienia przesyłki, jest ona przekazywana do dalszego transportu, a doręczenie powinno nastąpić w ciągu ok. 2-4 dni roboczych.

W przypadku gdy poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem należy rozpocząć proces reklamacyjny.

 

 

17. Nie było mnie w domu w trakcie próby doręczenia, co mam zrobić?

Większość Przewoźników zapewnia dwie próby doręczenia. Jeżeli kurier nie zastanie nikogo pod wskazanym adresem, może pozostawić paczkę u sąsiada lub podjąć kolejną próbę doręczenia w kolejnym terminie. Kurier powinien zostawić awizo z informacją kiedy nastąpi ponowne doręczenie lub gdzie można odebrać paczkę wraz z numerem telefonu, pod którym można się ewentualnie umówić na kolejną próbę doręczenia. Jeśli kurier nie zastanie nikogo przy ostatniej próbie doręczenia, przesyłka najczęściej czeka jeszcze kilka dni na odebranie z magazynu, a następnie jest odsyłana do nadawcy na jego koszt.

W niektórych sytuacjach doręczenie przesyłki jest niemożliwe. Ma to miejsce np. gdy doszło do uszkodzenia przesyłki, uniemożliwiające jej doręczenie do Odbiorcy. Przesyłkę można wtedy odebrać osobiście w oddziale.

 

 

18. Przewoźnik uszkodził przesyłkę w transporcie, co teraz?

Przed odbiorem przesyłki upewnij się, że na opakowaniu nie ma widocznych uszkodzeń, wgnieceń, rozdarć czy zabrudzeń. Najlepiej sprawdź przy kurierze doręczającym czy wewnątrz nic nie zostało uszkodzone. Uszkodzenie należy zgłosić bezpośrednio kurierowi, który sporządzi protokół szkody z Odbiorcą. Następnie skontaktuj się z Przewoźnikiem bądź z naszym biurem w celu złożenia reklamacji.

Jeżeli kurier odjechał, a po rozpakowaniu przesyłki zauważono uszkodzenie lub ubytek zawartości, zrób zdjęcia obrazujące uszkodzenia, a także zdjęcia opakowania zewnętrznego. Niezwłocznie (nie poźniej niż w terminie 7 dni od daty doręczenia przesyłki) skontaktuj się z Przewoźnikiem bądź z nami w celu wezwania kuriera do spisania protokołu szkodowego, ponieważ jest to dokument niezbędny w postępowaniu reklamacyjnym.

Firma SpeedPak nie rozpatruje reklamacji, decyzję w sprawie odszkodowania wydaje bezpośrednio Przewoźnik.

 

 

19. Kiedy otrzymam fakturę za zamówienie?

Jeśli zamówienie zostało zrobione jako niezalogowany, to po podaniu wszystkich danych i złożeniu zamówienia faktura zostanie wystawiona od razu. Jeśli są Państwo zalogowani faktura jest wystawiana raz w miesiącu (na koniec miesiąca).

 

 

20. Wysłałem przesyłkę za pobraniem, kiedy otrzymam zwrot?

Pobrania są zwracane w terminie do 7 dni roboczych licząc od dnia następnego po dniu doręczenia. Przelewy z pobraniami są wysyłane we wtorki i czwartki.
Przykład: przesyłka nadana 1 sierpnia (poniedziałek), doręczona 2 sierpnia (wtorek), środa – 1. dzień, 7 dzień roboczy to następny czwartek. Tego dnia zostanie wysłane pobranie.

 

 

21. Jak przebiega proces składania reklamacji z tytułu uszkodzenia oraz dopłat

 1. Zadzwonić na infolinie kuriera (poniżej numery) i wezwać kuriera w celu spisania protokołu szkody. Jest to warunek wymagany do dalszego procedowania reklamacji.

 2. Zgłosić reklamację przez formularz reklamacyjny

 3. Czekaj 30 dni na rozpatrzenie reklamacji.

 4. Reklamacja nie zwalnia z obowiązku opłacenia faktur.

 5. Jeśli będzie uznana to zostanie wystawiona korekta i zwrócimy środki.

Numery do infolinii kuriera:

 • DHL: 426-345-345 
 • DPD: 225-775-555 
 • TNT: 227-717-171 
 • UPS: 222-030-321 
 • Geis: 222-122-800 

 

 

22. Czy mogę złożyć zamówienie telefonicznie?

Niestety nie, zamówienie należy złożyć korzystając z platformy ponieważ musi ono zostać opłacone aby wygenerował się list przewozowy.

 

 

23. Dlaczego nie mogę wypełnić formularza?

Jeśli w formularzu pojawia się błąd, uniemożliwia on przejście na kolejny etap zamówienia. Najczęstszym błędem jest niedopasowanie kodu pocztowego do miejscowości. W takiej sytuacji prosimy o wpisanie kodu i wybranie miejscowości z pojawiającej się listy. Często też podczas kopiowania adresu mailowego dodawana jest na końcu spacja co powoduje zakwalifikowanie jej jako znaku. Najlepiej adres mailowy wpisywać ręcznie.

 

 

24. Co oznacza błąd "niezgodny kod z miejscowością"?

Prosimy o wpisanie kodu pocztowego i kliknięcie w pole miasto, a pokażą się dostępne adresy. Kuriery przyjmują jedynie lokalizacje zgodne z klasyfikacją kodów pocztowych.

 

 

Jeśli mają Państwo więcej pytań zapraszamy do kontaktu

 

Możesz być zainteresowany również: